THURSDAY, 17th January, 2019

20:00 – 00:00 Pre-festival MILONGA
TDJ Anna Hardy (USA/Poland)
Pre-festival milonga not included in any festival pass.
Pre-festival milonga pass available at the door only (no registration required).
Coffee, tea, aqua will be available free of charge.
Venue: EL TANGO CLUB Espacio Cultural

FRIDAY, 18th January, 2019

15:00 – 17:00 Kaunas City Tour
English-guided tour for the festival participants only.
Meeting point: in front of the entrance to Vytautas the Great War Museum (K. Donelaičio g. 64, Kaunas)

19:00 – 20:30 Workshop “CHACARERA”  – Horacio Nuñez (Argentina) // all levels
Argentinian folklore
Venue: EL TANGO CLUB Espacio Cultural

21:30 – 04:00 MILONGA
21:30 – 00:40 TDJ Barbara D’Agostino (Italy)
00:45 – 04:00 TDJ Sergey Baczyński (Russia)
23:30 Performance of Argentinian folklore by Horacio Nuñez & Anita Escobar (Argentina)
Aqua will be available at your service free of charge.
Bar and special dinner menu will be available at your service.
Venue: BLC
 

SATURDAY, 19th January, 2019

11:00 – 12:30 Workshop “CONSCIOUS EMBRACE”Anita Escobar & Adrian Luppi (Argentina) // all levels
Technique and sensitivity of an embrace, exploration and search of a personality in an embrace
Venue: BLC

12:45 – 14:15 Workshop “INFINITY OF STEPS”Anita Escobar & Adrian Luppi (Argentina) // all levels
Cadence and movements of the base leg and the free leg in order to achieve orchestra-specific musicality
Venue: BLC

15:00 – 19:00 MILONGA
TDJ Luis Cono (Chile / Sweden)
Aqua will be available at your service free of charge.
Special lunch menu will be available at your service.
Venue: BLC

21:30 – 04:00 MILONGA
21:30 – 00:40 TDJ Andrés Vilks (Latvia)
00:45 – 04:00 TDJ Roberto Rampini (Italy)
Bar will be available at your service
 23:30 Tango performance by Anita Escobar & Adrian Luppi (Argentina)
Aqua will be available at your service free of charge.
Bar and special dinner menu will be available at the restaurant.
Venue: BLC
 

SUNDAY, 20th January, 2019

11:00 – 12:30 Workshop “MILONGA”Anita Escobar & Adrian Luppi (Argentina) //all levels
Focus on the speed and precision, rhythm-oriented exercises as well as sequences in a closed embrace
Venue: BLC

12:45 – 14:15 Workshop “DIRTINESS & BEAT”Anita Escobar & Adrian Luppi (Argentina) // all levels
Focus on the musicality based on the rythmic orquestras, like D’Arienzo, Biagi, Tanturi, Donato, etc.
Venue: BLC

14:30 – 17:30 MILONGA
TDJ Igoris Saburov (Lithuania)
Aqua will be available at your service free of charge.
Special lunch menu will be available at your service.
Venue: BLC

19:00 – 01:00 After-festival MILONGA
19:00 – 22:00 TDJ Tino Iacovino (Italy)
22:05 – 01:00 TDJ Ariel Ramirez (Argentina)
After-festival milonga not included in any festival pass.
After-festival milonga pass available at the door only (no registration required).
Coffee, tea, aqua will be available at your service free of charge.
Venue: EL TANGO CLUB Espacio Cultural